Nihilismus

13. listopadu 2011 v 23:41 |  Myšlenkové směry
Nihilismus (z lat. nihil = nic) je myšlenkový směr, který vyjadřuje přesvědčení, že nic na světě nemá absolutní hodnotu nebo platnost. Odmítá základy pravdy či dobra, zejména platnost všech autorit a společenských dogmat. Směr vychází z myšlenkového světa F. Nietzscheho.Obecně:

Konec 19. století probíhá ve znamení velkých změn vedoucích ke katastrofickým představám, chaosu a dezorientaci. Dosavadní úspěšný vývoj vědy a techniky umožňoval racionálně optimistický pohled na skutečnost, avšak měl také za následek překotný rozvoj civilizace a rychlé životní tempo. Narůstaly společenské problémy (rozdělení sfér velmoci, sociální krize vyústila v radikalizaci dělnictva apod.), přestaly platit staré hodnoty, šířil se pesimismus, obavy z budoucnosti, pocit bezvýchodnosti. To vše vedlo k nejistotě, krizi myšlení a kultury. Pro toto období všeobecné krize bývá užíván pojem fin de siécle neboli "konec století".

Společenská situace se odrazila i v literatuře a to hlavně rozmanitostí stylů, směrů a žánrů. Nové umělecké směry (moderní básnické směry, moderna) jsou výrazem hledání nových cest v umění prostřednictvím svobody jedince (voluntarismus, impresionismus, symbolismus, dekadence).


Vznik nihilismu:

Dle zdroje použil poprvé pojmu nihilismus Aurelius Augustin pro odpůrce křesťanství a Božího zjevení. Raně scholastický filozof a teolog Pierre Abélard spojuje nihilismus s osobami, které tvrdí, že Kristus není individuum, je tedy nic. Pojem nihilismus jako takový zavedl ve svých polemikách filozof Friedrich Heinrich Jacobi, který kritizuje logické rozvažování a suché abstrakce racionalistů.

Nejvíce však radikální inteligenci zasáhl německý filozof, básník a esejista Friedrich Nietzsche, podle něhož je nihilismus přímým důsledkem "smrti Boha", kterou nepřímo způsobilo křesťanství a Platónovo učení. Křesťané i platonici vyzvedávají "onen svět" nad viditelný svět coby dokonalý a věčný. Tím znehodnocují skutečný svět, který se po zhroucení věčných idejí "onoho světa" jeví jako bezcenný a lhostejný. Nietzsche radikálně popřel hodnoty evropské kultury a jako symbol budoucího lidstva proti nim postavil ideu nadčlověka, který je zmítán vůlí k moci.

"Kristus - anarchista, který měl úspěch. To je vše."
Friedrich Nietzsche


Nihilismus souvisí také se vznikem první ruské tajné politické společnosti pod vedením Pavla Pestela, který byl nespokojen s tehdejším absolutistickým režimem a podporoval královraždu. Politický nihilismus v Rusku kulminoval ve vzpouru v roce 1825, kterou se později zabývá Turgeněv ve svém nihilistickém románu Otcové a děti.

Rozlišuje se:
  • teoretický nihilismus = odmítá možnost poznání pravdy
  • praktický nihilismus = popírá mravní hodnoty, odmítá autority
  • politický nihilismus = ruské anarchistické hnutí


Nihilismus v literatuře

Nihilisté pohrdali uměním, vyššími principy, ideály. Uznávali pouze hmotně existující a ověřitelné. Nihilistickou literaturu lze spojit s motivem tzv. zbytečného člověka. Jedná se o typ osobitého jedince, snad talentovaného, příslušníka vyšší společenské vstvy, který touží po kariérním postupu, ale z jakéhosi důvodu nemůže. V důsledku toho se stává líným, neúspěšným, ve vztahu ke svému životu zcela pasivním, je přesvědčen o své zbytečnosti. Tento motiv se často objevuje v ruské literauře 19. století:
  • Ivan Sergejevič Turgeněv (Rudin, Otcové a děti)
  • Ivan Alexandrovič Gončarov (Oblomov)
  • Fjodor Michajlovič Dostojevskij (Bratři Karamazovi)

Ukázky nihilismu lze také spatřit v dramatu Čekání na Godota (Samuel Beckett), Childe-Haroldova pouť (G. G. Byron), za moderního nihilistu lze označit Douglase Noëla Adamse, v jehož románech se nejracionálnější věda matematika zredukovala na absurditu.


Člověk nepůsobí na svět, nýbrž svět na člověka.
Zdroje obrázků:

 


Komentáře

1 Aailyyn Aailyyn | Web | 14. listopadu 2011 v 18:12 | Reagovat

Nihilismus v literatuře, to jsou hodně užitečný poznámky, to si budu pamatovat. Já jsem se vždycky učila hlavně o dekadenci.

2 narrateur narrateur | 17. listopadu 2011 v 17:39 | Reagovat

[1]: Dekadence bude, neboj

3 side side | E-mail | Web | 7. října 2014 v 7:44 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.